Dilek İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Dilek ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Dilek ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Dilek ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Dilek İsmi Kuran’da Var Mı?

Dilek ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Dilek isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Dilek ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Dilek İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Dilek isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Dilek isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Dilek ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen kız isimleri

Dilek İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Dilek isminin dini anlamının olup olmadığına bakalım;

Sponsorlu Bağlantılar

Dilek isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Dilek isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Dilenen, istenen şey.
  2. Dilenen şey, arzu, istek.

Dilek isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Dilek isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Dilek isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Dilek isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here