Kategoriler
Blog

Behlül İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Behlül ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Behlül ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Behlül ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Behlül İsmi Kuran’da Var Mı?

Behlül ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Behlül isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Behlül ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Behlül İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Behlül isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Behlül isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Behlül ismi Arapça kökenli bir isim olmasına rağmen Kuran’da geçmez.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Behlül İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Behlül isminin dini anlamının olup olmadığına yada Kuran’da geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geldiğine bakalım;

  1. Behlül-i Dana. Allah aşığı evliyalardan birisidir ve Harun er-Reşid’in kardeşidir.

O zaman Behlül isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Çok güldüren, şakacı.
  2. Hayırsever, iyi adam.

Behlül isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Behlül isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Behlül isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Behlül isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog