Kategoriler
Blog

Bilal İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Bilal ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Bilal ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Bilal ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Bilal İsmi Kuran’da Var Mı?

Bilal ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Bilal isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Bilal ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Bilal İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Bilal isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Bilal isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük.  Bilal ismi Arapça kökenli bir isim olmasına karşın Kuran’da geçmez.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Bilal İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Bilal isminin dini açıdan anlamının olup olmadığına bakalım;

  1. Bilâl-i Habeşî, (Bilal b. Raba), İslamın ilk müezzini, Habeş asıllı olup İslamı köle olarak ilk kabul edenlerden birisidir.

  Bilal isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Su gibi ıslatan.
  2. Islaklık.

Bilal isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Bilal isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Bilal isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Bilal isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog