Cengiz İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Cengiz İsmi Kuran’da Var Mı?

Cengiz ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Cengiz isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Cengiz ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Cengiz İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Cengiz isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Cengiz isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Cengiz ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen erkek isimleri

Cengiz İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Cengiz isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Cengiz isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Güçlü, yılmaz, gözü pek kimse.
  2. Tarihte Büyük Moğol İmparatorluğu´nu kuran Türk hükümdarı.

Cengiz isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Cengiz isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Cengiz isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Cengiz isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here