Ceylin İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

10

Kur’an-ı Kerim’de Ceylin İsmi

Ceylin isminin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğine göz atmadan önce Ceylin isminin anlamına ve detaylı analizine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bkz: Ceylin İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi Ceylin isimi Kuran’da var mı yok mu bakalım;

Ceylin ismi yaptığımız araştırmalar neticesinde Kuran’da geçmediği görülmüştür. Zaten Ceylin ismi Arapça kökenli bir isim olmayıp Farsça kökenli bir isim olduğu için Kur’an-ı Kerim’de geçmesi söz konusu değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız bebek 3

Ceylin İsminin Dini Anlamı

Ceylin ismine baktığımız zaman dini açıdan bir anlam içermediğini görmekteyiz. Ceylin isminin anlamları aşağıdaki gibidir;

  1. Yengeç.
  2. Yengeç yuvası.

Ceylin isminin anlamı genellikle cennete açılan kapı olarak bilinmektedir ancak bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Çünkü cennet kapıları arasında bu isimde bir kapı yoktur. Ne hadislerde nede  Kuran’da olmayan Ceylin isminin anlamı yanlış bilinmektedir.

Cennet Kapıları: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve Zikir-İlim kapısı.

Görüldüğü üzere Cennet’in 8 kapısı arasında Ceylin ismi yoktur.

Ceylin isminin Kuran’da geçtiğini düşünüyorsanız bize hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

NOT: Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

10 YORUMLAR

    • Ceylin isminin anlamı ceylan gözlü değil Ceren isminin anlamı Ceylan, ceylan yavrusu, bakışları güzel olan kadın demek ve ben Ceylin isminin hiç böyle bir anlamını duymadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here