Deniz İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Deniz İsmi Kuran’da Var Mı?

Deniz ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Deniz isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Deniz ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Deniz İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Deniz isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Deniz isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Deniz ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, erkek ismi, üniseks isimler, kuranda geçen isimler, en güzel isimler

Deniz İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Deniz isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Deniz isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu, büyük su kütlesi.
  2. Çok bol.

Deniz isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Deniz isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Deniz isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Deniz isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

 

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here