Kategoriler
Blog

Doğa İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Doğa ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Doğa ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Doğa ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Doğa İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Doğa ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Doğa isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Doğa ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Doğa İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Doğa isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Doğa isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Doğa ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Doğa İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Doğa isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Doğa isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Var olan her şeyin, canlı ve nesnelerin tümü.
  2. Deniz, dağ, ova, orman vb.nin oluşturduğu fiziksel dünya.
  3. Yaradılış ve yapı özelliklerinin tümü.

Doğa isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Doğa isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Doğa isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Doğa isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog