Kategoriler
Blog

Duru İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Duru ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Duru ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Duru ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Duru İsmi Kuran’da Var Mı?

Duru ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Duru isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Duru ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Duru İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Duru isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Duru isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Duru ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Duru İsminin Dini Anlamı Var Mı?

 Duru isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Duru isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Bulanık olmayan, temiz, berrak, saf.

Duru isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Duru isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Duru isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Duru isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“Duru İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için 4 yanıt

zümer suresi 3. ayete baktık tekrar ancak duru ismi geçmiyor maalesef. Eğer türkçe anlamında duru kelimesinin geçtiğini söylüyorsanız yanılıyorsunuz. Biz Kuran’ın orjinal arapça yazısında isimlerin geçip geçmediğine bakıyoruz. siz de tekrar kontrol edin. ayeti aşağıya ekliyorum.

E lâ lillâhid dînul hâlis(hâlisu), vellezînettehazû min dûnihî evliyâ, mâ na’buduhum illâ li yukarribûnâ ilallâhi zulfâ, innallâhe yahkumu beynehum fî mâ hum fîhi yahtelifûn(yahtelifûne), innallâhe lâ yehdî men huve kâzibun keffâr(keffârun).

Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah’ındır! O’nun yanında birilerini daha veliler edinerek, “Biz onlara, bizi Allah’a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz.” diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

Zümer süresi 3.cü ayet dikkatli okuyun lütfen
Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru? din yalnız ve yalnız Allah’ındır! O’nun yanında birilerini daha veliler edinerek, “Biz onlara, bizi Allah’a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz.” diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog