Kategoriler
Blog

Egemen İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Egemen ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Egemen ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Egemen ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Egemen İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Egemen ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Egemen isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Egemen ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Egemen İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Egemen isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Egemen isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Egemen ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, erkek ismi, üniseks isimler, kuranda geçen isimler, en güzel isimler

Egemen İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Egemen isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Egemen isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Buyruk ve hüküm sahibi, buyruğunu yürüten, bağımlı olmayan, hükümran, hâkim.
  2. Yönetimini hiçbir kısıtlama veya denetime bağlı olmaksızın sürdüren.
  3. Sözünü geçiren, üstünlük kazanan.

Egemen isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Egemen isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Egemen isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Egemen isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog