Kategoriler
Blog

Erkan İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Erkan ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Erkan ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Erkan ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Erkan İsmi Kuran’da Var Mı?

Erkan ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Erkan isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Erkan ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Erkan İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Erkan isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Erkan isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Erkan ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Erkan İsminin Dini Anlamı Var Mı?

 Erkan isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Erkan isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Yiğit, erkek soydan gelen kimse.
  2. Bir topluluğun ileri gelenleri, büyükler, üstler.
  3. General ya da amiral aşamasındaki askerler.
  4. Yol, yöntem, adet, usûl.
  5. Temel esaslar. Rükünler, direkler.

Erkan isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Erkan isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Erkan isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Erkan isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog