Ezgi İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Ezgi İsmi Kuran’da Var Mı?

Ezgi ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Ezgi isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Ezgi ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Ezgi İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Ezgi isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Ezgi isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Ezgi ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Ezgi İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Ezgi isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Ezgi isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Belli bir kurala göre oluşturulan ve kulakta haz uyandıran ses dizisi, nağme.
  2. Makamla söylenen manzum söz.
  3. Beste.

Ezgi isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Ezgi isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Ezgi isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Ezgi isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here