Fırat İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

5

Fırat İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Fırat ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Fırat isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Fırat ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Fırat İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Fırat isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Fırat isimli okuyucumuzun da bilgilendirmesi neticesinde yaptığımız araştırmalarda Fırat isminin Kuran-ı Kerim’de geçtiğini gördük. Peki Fırat ismi Kuran’da hangi sure ve ayetlerde geçiyor? Yada Kuran’da geçen anlamları neler? İşte bütün bu bilgiler ve ayetlerin Arapça yazılışı, latince yazılışı ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir;

Mürselat 27. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

وَجَعَلْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ شَامِخَاتٍ وَأَسْقَيْنَاكُم مَّاء فُرَاتًا
Ve cealna fiha revasiye şamihatin ve eskaynakum maen furata.
Orada oturaklı ağır baskılar yaptık. Size tatlı su içirdik.

Furkan 53. Ayet

وَهُوَ الَّذِي مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَجَعَلَ بَيْنَهُمَا بَرْزَخًا وَحِجْرًا مَّحْجُورًا
Ve huvellezi meracel bahreyni haza azbun furatun ve haza milhun ucac, ve ceale beynehuma, berzehan ve hıcran mahcura.
Ve iki denizi serbest bırakan O’dur; biri lezzetli ve tatlı su, diğeri tuzlu ve acı. Aralarına bir perde koydu. Birbirlerine karışmalarını engelledi.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Fırat İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Fırat isminin anlamlarına baktığımızda Kuran’da geçen anlamı ile şöyledir;

  1. Tatlı su, içildiğinde ferahlatan su.

Aynı zamanda Fırat isminin genel olarak anlamının ne olduğuna da göz atalım;

  1. Asurca. Geniş akarsu.
  2. Farsça. Geçit veren, üstünden geçmeye uygun.
  3. Türkiye ve Suriye’nin doğu bölgelerini sulayan, Irak’ı aşan, Dicle ırmağıyla birleşerek Basra körfezine dökülen büyük nehir.

NOT: Fırat isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Fırat isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

5 YORUMLAR

  1. Kur’an-ı Kerim’de üç ayette azbün furaten ve maen furata Furkan Suresi 53, Fatır Suresi 12 ve Mürselat Suresi 27 Furat kelimesi geçmektedir. Türkçe’de de Fırat diye geçer yani Kur’an-ı Kerim’de Fırat ismi geçmektedir.

  2. Admin size söylediğim halde o iki yorumdan bir tanesini silmişsiniz bir tanesini silmemişsiniz niye hala silmemişsiniz ben size dedim düzeltme yapıp tekrardan yazacağım bana dönüş yapmanızı bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here