Fırat İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Fırat ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Fırat ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Fırat ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Fırat İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Fırat ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Fırat isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Fırat ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Fırat İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Fırat isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Fırat isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Fırat ismi Arapça, Farsça ve Asurca kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmez.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Fırat İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Fırat isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Fırat isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Asurca. Geniş akarsu.
  2. Farsça. Geçit veren, üstünden geçmeye uygun.
  3. Türkiye ve Suriye’nin doğu bölgelerini sulayan, Irak’ı aşan, Dicle ırmağıyla birleşerek Basra körfezine dökülen büyük nehir.

Fırat isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Fırat isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Fırat isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Fırat isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here