Gaye İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Gaye İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Gaye ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Gaye isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Gaye ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Gaye İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Gaye isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Gaye isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Gaye ismi Arapça kökenli bir isim olduğu halde Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Gaye İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Gaye isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Gaye isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Amaç, erek, hedef.

Gaye isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Gaye isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Gaye isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Gaye isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here