Kategoriler
Blog

Göktürk İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Göktürk ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye araştırdık. Göktürk ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Eğer Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu göreceğiz.

Göktürk İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Göktürk ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Göktürk ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Göktürk isminin anlamını, analizini ve Göktürk ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Göktürk İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Göktürk ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Göktürk isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Göktürk ismi Türkçe kökenli bir isim olması nedeniyle Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Göktürk İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Göktürk isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Göktürk isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. İslamlıktan önce Orta Asya da yaşamış bir Türk ulusu ve bu ulustan olan kimse.
  2. Gök Türkleri, mavi Türkler.
  3. Gökten gelen güçlü, güçlü gök.

Göktürk isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Göktürk isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog