Hadise İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Hadise İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Hadise ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Hadise isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Hadise ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Hadise İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Hadise isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Hadise isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Hadise ismi Arapça kökenli bir isim olmasına karşın Kuran’da geçmemektedir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Hadise İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Hadise isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Hadise isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Vâkıa, olay.
  2. Yeni bir şey, ilk defa olan.
  3. Haber.

Hadise isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Hadise isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Hadise isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Hadise isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here