Hayriye İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Hayriye İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Hayriye ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Hayriye isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Hayriye ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Hayriye İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Hayriye isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Hayriye isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Hayriye ismi Arapça kökenli bir isim olmasına karşın Kuran’da yer almaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Hayriye İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Hayriye isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Hayriye isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Hayır ve iyilikle ilgili, uğurlu ve kutlu.

Hayriye isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Hayriye isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Hayriye isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Hayriye isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here