Kategoriler
Blog

Hilal İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Hilal ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Hilal ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Hilal ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Hilal İsmi Kuran’da Var Mı?

Hilal ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Hilal isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Hilal ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Hilal İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Hilal isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Hilal isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük.  Hilal ismi Arapça kökenli  bir isim olmasına rağmen Kuran’da geçmez.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen kız isimleri

Hilal İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Hilal isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Hilal isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Ayın ilk günlerdeki durumu, yeni ay, ayça.

Hilal isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Hilal isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Hilal isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Hilal isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“Hilal İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için 4 yanıt

Merhaba, Hilal isminin Kuran’da geçtiğini gördüm şimdi. 13. Cüzde 31. Ayetin sonunda geçiyor.

13. cüdeki İbrahim suresinin 31. ayetinden bahsediyor olmalısınız. Bu 31 ayette hilal değil “ğilal” kelimesi geçer. İnternette latince yazılışında hilal olarak yazdıkları için karıştırmış olabilirsiniz.

Hilal olarak geçtiği görülen ayetler genellikle latince yazılışından kaynaklanıyor. Örneğin Kuran’da şu şekilde “خِلاَلٌ” (ğilal) geçer ama latince yazlışında bunu “hilal” olarak yazarlar. Dolayısı ile yanlış anlaşılmalara neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog