Kategoriler
Blog

İclal İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

İclal ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. İclal ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. İclal ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

İclal İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

İclal ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde İclal isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve İclal ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: İclal İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim İclal isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde İclal isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. İclal ismi Arapça kökenli bir isim olmasına karşın, Kuran’da geçmez.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

İclal İsminin Dini Anlamı Var Mı?

İclal isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman İclal isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Büyüklük, ululuk.
  2. Saygı gösterme, ağırlama, ikram.

İclal isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. İclal isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: İclal isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, İclal isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“İclal İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için 4 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog