Kategoriler
Blog

Ilgaz İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Ilgaz ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Ilgaz ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Ilgaz ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Ilgaz İsmi Kuran’da Var Mı?

Ilgaz ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Ilgaz isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Ilgaz ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Ilgaz İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Ilgaz isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Ilgaz isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Ilgaz ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Ilgaz İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Ilgaz isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Ilgaz isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Atın dört nala koşması.
  2. Hücum, akın.
  3. Çankırı ilinin ilçe merkezi.
  4. Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağ kitlesi.

Ilgaz isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Ilgaz isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Ilgaz isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Ilgaz isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog