Kategoriler
Blog

Kezban İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Kezban ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Kezban ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Kezban ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Kezban İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Kezban ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Kezban isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Kezban ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Kezban İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Kezban isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Kezban isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Kezban ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Kezban İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Kezban isminin dini anlamının olup olmadığına bakalım;

Kezban isminin Kuran’da geçtiği iddia edilir. Ancak Kuran’da Rahman Suresi 55. ayette “tukezziban” olarak geçmektedir. Kezban ile Tukezziban aynı şey değildir. Kuran’da tukezziban yalancı anlamına geldiği için Kezban isminin de yalancı anlamına geldiği bir çok kaynakta geçer ancak bu kesinlikle yanlıştır. Kezban ile Tukezziban tamamen farklı kelimelerdir.

Kezban isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Kezban isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Kâhya kadın, bir daireyi idare eden kadın.
  2. Ev kadını, evine ve kocasına bağlı kadın.

Kezban isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Kezban isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Kezban isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Kezban isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“Kezban İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için bir yanıt

Kezban kelimesi ke-ze-be kökünden gelir ve yalancı demektir. Arapça kökenlidir. Tükezziban kelimesi de Arapça bilenler bilir ki fiilin başka bir hale gelmiş şeklidir. Aynı kökten türeyen bir kelimedir. İnsanlara yalan yanlış bilgiler vermeyiniz. Arapça bilmiyorsanız hele hiç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog