Kategoriler
Blog

Kutay İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Kutay ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Kutay ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Kutay ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Kutay İsmi Kuran’da Var Mı?

Kutay ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Kutay isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Kutay ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Kutay İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Kutay isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Kutay isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Kutay ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Kutay İsminin Dini Anlamı Var Mı?

 Kutay isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Kutay isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Kutlu, uğurlu ay.
  2. İpek, ipekli kumaş.
  3. Borneo adasının doğu tarafından bir sultanlık.

Kutay isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Kutay isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Kutay isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Kutay isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog