Kategoriler
Blog

Miraç İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Miraç ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Miraç ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Miraç ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Miraç İsmi Kuran’da Var Mı?

Miraç ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Miraç isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Miraç ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Miraç İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Miraç isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Miraç isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük.  Miraç ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak Kuran’da geçmemektedir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Miraç İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Miraç isminin dini anlamının olup olmadığına yada Kuran’da geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geldiğine bakalım;

  1. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.a) göğe yükselmesi.
  2. Hz. Muhammed (s.a.a)’in göğe çıktığı gece ki, Recep ayının 27’sine rastlayan kandil gecesidir.

Miraç isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Yükselme, çıkma.
  2. Merdiven.
  3. Göğe çıkan.
  4. Bir yıldız adı.

Miraç isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Miraç isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Miraç isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Miraç isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“Miraç İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için 2 yanıt

Hem Kuran’da geçmiyor diyorsunuz ama kökeni Arapça diyorsunuz kökeni Arapça olup ta nasıl Kuran’da gecmio insanları yanlışa yönlendirmeyin açın Kur’an-ı kerime bı bakin gerizekalılar salaklar

Kendi cehaletinizin reklamını yapıyorsunuz. Benim zeki kardeşim, her arapça kelime Kuran’da geçmez. Kuranı Kerim’i açıp bir kez baksaydın böyle zekice konuşmazdın zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog