Kategoriler
Blog

Mirza İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Mirza ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Mirza ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Mirza ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Mirza İsmi Kuran’da Var Mı?

Mirza ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Mirza isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Mirza ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Mirza İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Mirza isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Mirza isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Mirza ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Mirza İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Mirza isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Mirza isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. İranlılara özgü “beyzade” anlamında bir soyluluk sanı.
  2. Bir yıldızın adı.Dubb-i Ekber yıldız kümesindeki parlak yıldız.
  3. Emiroğlu beyi, hükümdar soyundan gelen.
  4. Doğu Türk devletlerinde asalet unvanı.

Mirza isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Mirza isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Mirza isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Mirza isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog