Kategoriler
Blog Kuran'da Geçen İsimler

Nadir İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Nadir ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu? Kuran’da hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değerini de tespit ettik. Ayrıca Nadir isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Nadir İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Nadir ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Nadir ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Nadir isminin anlamını, analizini ve Nadir ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Nadir İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Nadir ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız incelemeler sonucunda Nadir isminin Kuran-ı Kerim’de geçtiğini gördük. Peki Nadir ismi Kuran’da hangi sure ve ayetlerde geçiyor? Yada Kuran’da geçen anlamları neler? İşte bütün bu bilgiler ve ayetlerin Arapça yazılışı, latince yazılışı ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir;

Kıyame 22. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

O gün bazı yüzler parlar.
وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ نَّاضِرَةٌ
Vucuhun yevme izin nadireh.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Nadir İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Nadir isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Nadir ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

Nadir isminin dini anlamı var mı yok mu diye incelediğimizde dini anlamlar içerdiğini görmekteyiz. Bu dini anlamlar ise şöyledir;

  1. Parlak, parlayan, ışıldayan.

Nadir isminin diğer anlamı ise şöyle;

  1. Seyrek, az bulunur.

Nadir İsmi Caiz Mi?

Nadir ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Nadir İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Nadir isminin ebced değeri nedir?

  • Nadir isminin ebced değeri: 255
  • Nadir isminin Arapça yazılışı: نادر
  • Nadir isminin Esmâ’sı: en-Nûr

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog