Kategoriler
Blog

Nezahat İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Nezahat ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu? Kuran’da hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değerini de tespit ettik. Ayrıca Nezahat isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Nezahat İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Nezahat ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Nezahat ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Nezahat isminin anlamını, analizini ve Nezahat ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Nezahat İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Nezahat ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Nezahat isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Nezahat ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen kız isimleri

Nezahat İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Nezahat isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Nezahat isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Temizlik, ahlak temizliği.

Nezahat İsmi Caiz Mi?

Nezahat ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Nezahat İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Nezahat isminin ebced değeri nedir?

  • Nezahat isminin ebced değeri: 463
  • Nezahat isminin Arapça yazılışı: نزاهت
  • Nezahat isminin Esmâ’sı: el-Fettâh

Nezahat isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Nezahat isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog