Kategoriler
Blog

Orkun İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Orkun ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Orkun ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Orkun ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Orkun İsmi Kuran’da Var Mı?

Orkun ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Orkun isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Orkun ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Orkun İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Orkun isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Orkun isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Orkun ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen erkek isimleri

Orkun İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Orkun isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Orkun isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Orta Asya Türklerinin kullandığı en eski yazı.

Orkun isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Orkun isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Orkun isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Orkun isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog