Kategoriler
Blog

Özgül İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Özgül ismi Kuran’da geçiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değerini de tespit ettik. Ayrıca Özgül isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Özgül İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Özgül ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Özgül ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Özgül isminin anlamını, analizini ve Özgül ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Özgül İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Özgül ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Özgül isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Özgül ismi Türkçe ve Fasrça kökenli bir isim olması nedeniyle Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen kız isimleri

Özgül İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Özgül isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Özgül ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

Özgül isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Özgül isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Özü gül gibi olan.

Özgül İsmi Caiz Mi?

Özgül ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Özgül İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Özgül isminin ebced değeri nedir?

  • Özgül isminin ebced değeri: 58
  • Özgül isminin Arapça yazılışı: ازكل
  • Özgül isminin Esmâ’sı: el-Mecîd

Özgül isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Özgül isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog