Kategoriler
Blog Kuran'da Geçen İsimler

Rüveyde İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Rüveyde ismi Kuran’da geçiyor mu diye baktık. Kuran’da varsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değeri de hesaplandı. Rüveyde isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Rüveyde İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Rüveyde ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Rüveyde ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Rüveyde isminin anlamını, analizini ve Rüveyde ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Rüveyde İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Rüveyde ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız incelemeler sonucunda Rüveyde isminin Kuran-ı Kerim’de geçtiğini gördük. Peki Rüveyde ismi Kuran’da hangi sure ve ayetlerde geçiyor? Yada Kuran’da geçen anlamları neler? İşte bütün bu bilgiler ve ayetlerin Arapça yazılışı, latince yazılışı ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir;

Tarık 17. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Gerçeği yalanlayan nankörlere biraz daha süre tanı, onları kendi hallerine bırak.
فَمَهِّلِ الْكَافِرِينَ أَمْهِلْهُمْ رُوَيْدًا
Fe mehhilil kafirine emhilhum ruveyde.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen kız isimleri

Rüveyde İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Rüveyde isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Rüveyde ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

  1. Yavaş yavaş, adım adım, biraz.

Rüveyde İsmi Caiz Mi?

Rüveyde ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Rüveyde İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Rüveyde isminin ebced değeri nedir?

  • Rüveyde isminin ebced değeri: 225
  • Rüveyde isminin Arapça yazılışı: رويده
  • Rüveyde isminin Esmâ’sı: el-Kebîr

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog