Ana Sayfa Blog Şaban İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Şaban İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

0

Şaban İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Şaban ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Şaban ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Şaban isminin anlamını, analizini ve Şaban ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Şaban İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi Şaban ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Şaban isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Şaban ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Şaban İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Şaban isminin dini anlamı var mı yok mu diye incelediğimizde dini anlamlar içerdiğini görmekteyiz. Bu dini anlamlar ise şöyledir;

  1. Arabi ayların sekizincisi, ramazandan önce gelen ay. Mübarek üç ayların ikincisi.

Şaban İsmi Caiz Mi?

Şaban ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Şaban İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Şaban isminin ebced değeri nedir?

  • Şaban isminin ebced değeri: 423
  • Şaban isminin Arapça yazılışı: شعبان
  • Şaban isminin Esmâ’sı: et-Tevvâb

Şaban isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Şaban isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İsminin Anlamı Ne Blog
Exit mobile version