Kategoriler
Blog

Sabriye İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Sabriye ismi Kuran’da geçiyor mu diye baktık. Kuran’da varsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değeri de hesaplandı.

Sabriye İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Sabriye ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Sabriye ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Sabriye isminin anlamını, analizini ve Sabriye ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Sabriye İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Sabriye ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Sabriye isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Sabriye ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, bebek resmi, kuranda geçiyor mu, kuranda geçen isimler

Sabriye İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Sabriye isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Sabriye isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Sabırlı, dayanıklı.

Sabriye İsmi Caiz Mi?

Sabriye ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Sabriye İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Sabriye isminin ebced değeri nedir?

  • Sabriye isminin ebced değeri: 307
  • Sabriye isminin Arapça yazılışı: صبريه
  • Sabriye isminin Esmâ’sı: el-Kahhâr

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog