Kategoriler
Blog

Şahin İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Şahin ismi Kuran’da geçiyor mu diye baktık. Kuran’da varsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değeri de hesaplandı. Şahin isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Şahin İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Şahin ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Şahin ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Şahin isminin anlamını, analizini ve Şahin ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Şahin İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Şahin ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Şahin isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Şahin ismi Farsça kökenli bir isim olması nedeniyle Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

erkek ismi, bebek resmi, kuranda geçiyor mu, kuranda geçen isimler

Şahin İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Şahin isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Şahin isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Oldukça büyük boylu, yırtıcı kuş.

Şahin İsmi Caiz Mi?

Şahin ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Şahin İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Şahin isminin ebced değeri nedir?

  • Şahin isminin ebced değeri: 362
  • Şahin isminin Arapça yazılışı: شاهين
  • Şahin isminin Esmâ’sı: er-Râfi

Şahin isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Şahin isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog