Kategoriler
Blog Kuran'da Geçen İsimler

Sena İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Sena ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu, Sena isminin dini anlamı nedir gibi sorulara cevap veriyoruz. Sena ismi Kuran’da geçiyorsa hangi sure ve ayetlerde geçtiğine bakalım.

Kur’an-ı Kerim’de Sena İsmi

Sena isminin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğine göz atmadan önce Sena isminin anlamına ve detaylı analizine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bkz: Sena İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Sena isimi Kuran’da var mı yok mu bakalım;

Sena ismi yaptığımız araştırmalar neticesinde Kuran’da geçtiğini gördük. Sena ismi Arapça kökenli bir isimdir ve Kur’an-ı Kerim’de şu ayetlerde geçmektedir;

Nur Suresi 43. Ayet

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ يُزْجِي سَحَابًا ثُمَّ يُؤَلِّفُ بَيْنَهُ ثُمَّ يَجْعَلُهُ رُكَامًا فَتَرَى الْوَدْقَ يَخْرُجُ مِنْ خِلَالِهِ وَيُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاء مِن جِبَالٍ فِيهَا مِن بَرَدٍ فَيُصِيبُ بِهِ مَن يَشَاء وَيَصْرِفُهُ عَن مَّن يَشَاء يَكَادُ سَنَا بَرْقِهِ يَذْهَبُ بِالْأَبْصَارِ ﴿٤٣﴾

Arapça Yazılışı

E lem tera ennallâhe yuzcî sehâben summe yuellifu beynehu summe yec’aluhu rukâmen fe terâl vedka yahrucu min hılâlihî, ve yunezzilu mines semâi min cibâlin fîhâ min beredin fe yusîbu bihî men yeşâu ve yasrifuhu an men yeşâu, yekâdu senâ berkıhî yezhebu bil ebsâr(ebsâri).

Türkçe Anlamı

Görmez misin ki Allah, bulutları sürmede, sonra onları birbirine katıp birleştirmede, sonra yığın haline getirmededir. Görürsün ki bulutlardan yağmur yağmadadır ve gökte dağ gibi yığılmış bulutlarda dolu var, bunları yağdırmadadır da dilediğine âfetler vermededir, dilediğine de isâbet ettirmemede. Şimşeğinin parıltısıysa neredeyse gözleri alacak.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız bebek 2

Sponsorlu Bağlantılar

Sena İsminin Dini Anlamı

Sena isminin Kuran’daki ayetlerde geçen anlam yada anlamlarını aşağıda sıralayalım;

  1. Işık, parıltı, şimşek parıltısı.

Sena isminin Kuran’da başka ayetlerde de geçtiğini düşünüyorsanız bize hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

NOT: Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

“Sena İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için 7 yanıt

Sübhaneke duasındaki Sena arapça peltek üç noktalı se harfiyle yazılıyor.Bu ayetteki Sena sin harfiyle yazılıyor. O yüzden anlam değişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog