Kategoriler
Blog

Seyit İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Seyit ismi Kuran’da geçiyor mu diye baktık. Kuran’da varsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değeri de hesaplandı. Seyit isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Seyit İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Seyit ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Seyit ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Seyit isminin anlamını, analizini ve Seyit ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Seyit İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Seyit ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Seyit isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Seyit ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

erkek ismi, bebek resmi, kuranda geçiyor mu, kuranda geçen isimler

Seyit İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Seyit isminin dini anlamı var mı yok mu diye incelediğimizde dini anlamlar içerdiğini görmekteyiz. Bu dini anlamlar ise şöyledir;

  1. Hz. Muhammed´in (s.a.a.) soyundan olan kimse.

Seyit isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Bir topluluğun ileri gelen kişisi.

Seyit İsmi Caiz Mi?

Seyit ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Seyit İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Seyit isminin ebced değeri nedir?

  • Seyit isminin ebced değeri: 74
  • Seyit isminin Arapça yazılışı: سيد
  • Seyit isminin Esmâ’sı: el-Celil

Seyit isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Seyit isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog