Kategoriler
Blog Kuran'da Geçen İsimler

Sıdıka İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Sıdıka ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye araştırdık. Sıdıka ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Eğer Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu göreceğiz.

Sıdıka İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Sıdıka ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Sıdıka ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Sıdıka isminin anlamını, analizini ve Sıdıka ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Sıdıka İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Sıdıka ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yaptığımız incelemeler sonucunda Sıdıka isminin Kuran-ı Kerim’de geçtiğini gördük. Peki Sıdıka ismi Kuran’da hangi sure ve ayetlerde geçiyor? Yada Kuran’da geçen anlamları neler? İşte bütün bu bilgiler ve ayetlerin Arapça yazılışı, latince yazılışı ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir;

Maide 75. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

İyi bilin ki, Meryem oğlu Mesih, yalnızca bir rasuldür. Ondan önce çok rasuller gelip geçti. O’nun annesi çok dürüsttür. İkisi de diğer insanlar gibi yer, içerlerdi. Onlar için ayetleri nasıl açıkladığımıza bak ve sonra nasıl döndürüldüklerini gör.
مَّا الْمَسِيحُ ابْنُ مَرْيَمَ إِلاَّ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ وَأُمُّهُ صِدِّيقَةٌ كَانَا يَأْكُلاَنِ الطَّعَامَ انظُرْ كَيْفَ نُبَيِّنُ لَهُمُ الآيَاتِ ثُمَّ انظُرْ أَنَّى يُؤْفَكُونَ
Melmesihubnu meryeme illa resul, kad halet min kablihir rusul ve ummuhu sıddikah kana ye’kulanit taam unzur keyfe nubeyyinu lehumul ayati summenzur enna yu’fekun.

Meryem 41. Ayet

Kitap’ta İbrahim’i de an. O, sadık bir nebiydi.
وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّهُ كَانَ صِدِّيقًا نَّبِيًّا
Vezkur fil kitabi ibrahim, innehu kane sıddikan nebiyya.

Meryem 56. Ayet

Sponsorlu Bağlantılar

Kitap’ta İdris’i de an. O, çok sadık bir nebiydi.
وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِدْرِيسَ إِنَّهُ كَانَ صِدِّيقًا نَّبِيًّا
Vezkur fil kitabi idrise innehu kane sıddikan nebiyya.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Sıdıka İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Sıdıka isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Sıdıka ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

  1. Çok doğru, yalan söylemeyen.
  2. Hz. Meryem’in lakabı.(Sıddıka)

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog