Kategoriler
Blog

Sima İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Sima ismi Kuran’da geçiyor mu diye baktık. Kuran’da varsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değeri de hesaplandı. Sima isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Sima İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Sima ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Sima ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Sima isminin anlamını, analizini ve Sima ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Sima İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Sima ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Sima isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Sima ismi Farsça kökenli bir isim olması nedeniyle Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, bebek resmi, kuranda geçiyor mu, kuranda geçen isimler

Sima İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Sima isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Sima isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Yüz, çehre, beniz.
  2. Kimse, insan, tip.

Sima İsmi Caiz Mi?

Sima ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Sima İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Sima isminin ebced değeri nedir?

  • Sima isminin ebced değeri: 111
  • Sima isminin Arapça yazılışı: سيما
  • Sima isminin Esmâ’sı:  el-Aliyy

Sima isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Sima isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog