Tuğra İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

2

Tuğra İsmi Kuran’da Var Mı?

Tuğra ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Tuğra isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Tuğra ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Tuğra İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Tuğra isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Tuğra isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Tuğra ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Tuğra İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Tuğra isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Tuğra isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Osmanlı padişahlarının imza yerine kullandıkları, özel bir biçimi olan sembolleşmiş işaret.
  2. Mühür.

Tuğra isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Tuğra isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Tuğra isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Tuğra isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

2 YORUMLAR

  1. kur-anı okumadan neden yalan söylüyorsunuz…Nisa süresinde açık ve net bir şekilde geçiyor…Kur-anı yalanlamak size ne kazandıracak biliyormusunuz ..Cehhennemi …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here