Kategoriler
Blog

Tuna İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Tuna ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Tuna ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Tuna ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Tuna İsmi Kuran’da Var Mı?

Tuna ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Tuna isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Tuna ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Tuna İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Tuna isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Tuna isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Tuna ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Tuna İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Tuna isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Tuna isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Çok, bol.
  2. Yavru.
  3. Görkemli, gösterişli.
  4. Tuna Nehri.

Tuna  isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Tuna isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Tuna  isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Tuna isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog