Kategoriler
Blog

Yelda İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Yelda ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Yelda ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Yelda ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Yelda İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Yelda ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Yelda isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Yelda ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Yelda İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Yelda isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Yelda isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük.  Yelda ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçen isimlerden birisi olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Yelda İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Yelda isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Yelda isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Yılın en uzun gecesi.

Yelda isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Yelda isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Yelda isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Yelda isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog