Kategoriler
Blog

Yiğit İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Yiğit ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Yiğit ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Yiğit ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Yiğit İsmi Kuran’da Var Mı?

Yiğit ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Yiğit isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Yiğit ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Yiğit İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Yiğit isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Yiğit isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Yiğit ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Yiğit İsminin Dini Anlamı Var Mı?

 Yiğit isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Yiğit isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Güçlü, yürekli, kahraman, alp.
  2. Delikanlı, genç erkek.
  3. Gözü pek, düşüncelerini açıkça söylemekten çekinmeyen kimse.

Yiğit isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Yiğit isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Yiğit isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Yiğit isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog