Kategoriler
Blog

Yuşa İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Yuşa ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye araştırdık. Yuşa ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Eğer Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu göreceğiz.

Yuşa İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Yuşa ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Yuşa ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Yuşa isminin anlamını, analizini ve Yuşa ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Yuşa İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Yuşa ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Yuşa isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Yuşa ismi İbranice kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Yuşa İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Yuşa isminin dini anlamı var mı yok mu diye incelediğimizde dini anlamlar içerdiğini görmekteyiz. Bu dini anlamlar ise şöyledir;

  1. Yeşu veya Yuşa İbranice Yehoşua’dan gelir ve “Tanrı kurtuluştur” demektir.
  2. Yuşa veya Yeşu, Peygamber olduğuna inanılan ve Hz. Musa’nın (as) ölümünden sonra peygamberlik yapan zat.

Yuşa isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Yuşa isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog