Kategoriler
Blog Kuran'da Geçen İsimler

Yüsra İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Yüsra ismi Kuran’da var mı yok mu diye merak edenler için araştırdık. Yüsra isminin Kuran’daki anlamını ve dini anlamını detaylı bir şekilde inceliyoruz. Kuran-ı Kerim’de Yüsra isminin hangi sure ve ayetlerde geçtiğini öğrenelim.

Yüsra İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Yüsra ismi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alıyor mu diye bakmadan önce Yüsra isminin anlamını öğrenmek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler.

Ayrıca bkz: Yüsra İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Yüsra isimi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu?

Yüsra isminin Kuran’da geçtiğini yaptığımız detaylı incelemeler sonucunda görmüş olduk. Arapça kökenli bir isim olan Yüsra isminin, Kur’an-ı Kerim’de hangi ayetlerde geçtiğine bakalım;

Bakara Suresi 185. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ﴿١٨٥﴾

Şehru ramadânellezî unzile fîhil kur’ânu huden lin nâsi ve beyyinâtin minel hudâ vel furkân(furkâni), fe men şehide minkumuş şehra fel yesumh(yesumhu), ve men kâne marîdan ev alâ seferin fe iddetun min eyyâmin uhar(uhara) yurîdullâhu bikumul yusra ve lâ yurîdu bikumul usra, ve li tukmilûl iddete ve li tukebbirûllâhe alâ mâ hedâkum ve leallekum teşkurûn(teşkurûne).

Ramazan ayı, bir aydır ki insanlara doğruyu bildiren, doğruluğa ait apaçık delillerden ibaret olan, hakla bâtılı ayırt eden Kur’ân, bu ayda indirildi. Sizden kim, bu aya erişirse orucunu tutsun. Hasta olan ve yolcu bulunan, hastalığında, yolculuğunda orucunu yer, sonra yediği günler kadar tutar. Allah sizin için kolaylık diler, güçlük değil. Bu da sayıyı tamamlamanız, Allah’ın size doğru yolu göstermesine karşılık onu ululamanız içindir, böylece de ona şükretmiş olabilirsiniz.

Kehf Suresi 88. Ayet

وَأَمَّا مَنْ آمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُ جَزَاء الْحُسْنَى وَسَنَقُولُ لَهُ مِنْ أَمْرِنَا يُسْرًا ﴿٨٨﴾

Ve emmâ men âmene ve amile sâlihan fe lehu cezâenil husnâ ve se nekûlu lehu min emrinâ yusrâ(yusren).

Fakat inanan ve iyi iş işleyene güzel bir karşılık var ve biz ona emirlerimizden kolay olanını emredecek, o çeşit emirler vereceğiz.

Zariyyat Suresi 3. Ayet

Sponsorlu Bağlantılar
فَالْجَارِيَاتِ يُسْرًا ﴿٣﴾

Fel câriyâti yusra.

Derken kolayca akıp gidenlere.

Talak Suresi 7. Ayet

لِيُنفِقْ ذُو سَعَةٍ مِّن سَعَتِهِ وَمَن قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا

Li yunfık zû seatin min seatihî, ve men kudira aleyhi rızkuhu felyunfik mimmâ âtâhullâhu, lâ yukellifullâhu nefsen illâ mâ âtâhâ, se yec’alullâhu ba’de usrin yusrâ( yusran).

Nafakanın, verecek olanın mal varlığına ve imkânlarına paralel bir ölçüde ödenmesi gerektiği ifade buyruluyor. Allah’ın kimseyi verdiğinden fazlasını vermekle mükellef kılmadığı ve zorluktan sonra kolaylık olduğu açıklanıyor.

İnşirah Suresi 5-6. Ayet

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا

Sponsorlu Bağlantılar

Fe inne meal usri yusrâ(yusran).

Artık şüphe yok ki her güçlükle berâber bir de kolaylık var.

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ﴿٦﴾

İnne meal usri yusrâ(yusran).

Şüphe yok ki her güçlükle berâber bir de kolaylık var.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Yüsra İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Yüsra isminin Kuran’da geçen ayetlerde ne anlama geldiğine göz atalım.

  1. Kolaylık.

NOT: Yüsra isminin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi bu ismin güzel isim yada kötü isim olduğunu göstermez. Örneğin Hüseyin ve Zeynep ismi Kuran’da geçmez ancak çok güzel isimlerdir. Örneğin Firavun ve Nemrut gibi isimler Kuran’da geçer ama çok kötü isimlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

“Yüsra İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog