Rukiye İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

1

Rukiye İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler Var Mı?

Rukiye ismi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alıyor mu diye bakmadan önce Rukiye isminin anlamını öğrenmek, detaylı analizini yapmak ve ilginç bilgiler öğrenmek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler.

Ayrıca bkz: Rukiye İsminin Anlamı ve Analizi

Rukiye isimi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu?

Yaptığımız incelemeler sonucunda Rukiye isminin Kuran-ı Kerim’de yer almadığını gördük. Arapça kökenli bir isim olmasına rağmen Kuran’da geçmemektedir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Rukiye İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Rukiye isminin dini açıdan bir manası var mı göz atalım.

  1. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.a) kızlarından biri.

Rukiye isminin genel olarak anlamları ise aşağıdaki gibidir;

  1. Büyü, sihir, efsun.

Eğer bizim yanıldığımızı düşünüyorsanız ve Rukiye isminin Kuran’da geçtiğini düşünüyorsanız, bize Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bildirin, bizde yanlışımızı düzelterek yazıyı yeniden güncelleyelim.

NOT: Rukiye isminin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi bu ismin güzel isim yada kötü isim olduğunu göstermez. Örneğin Hüseyin ve Zeynep ismi Kuran’da geçmez ancak çok güzel isimlerdir. Örneğin Firavun ve Nemrut gibi isimler Kuran’da geçer ama çok kötü isimlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. İsra suresi 93. Ayette ” lirukiyyike” şeklinde yükselmek manasinda geçen bir kelime vardır.
    Bu kelime lugatte ” ilerleme, yükselme, gelişme, inkişaf, tekamül, terakki, terfi, uygarlaşma, medenileşme” gibi manalara gekmektedir. Rukiye kimeside aynı kökten gelmiştir.
    Peygamber efendimiz kendi kızına büyü manasina gelen bir kelimeyi isim olarak vereceğini düşünmüyorum çünkü büyü sihir gibi şeyler dinimizde büyük günahtır ve büyük günah ın ismide çirkindir. Mesela bir kimseye ölüm ismini vermek ne kadar çirkinse büyü ismini vermekte çirkindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here