Kategoriler
Blog

Barış İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Barış ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Barış ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Barış ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Barış İsmi Kuran’da Var Mı? Hangi Ayetlerde Geçer?

Barış ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Barış isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Barış ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Barış İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Barış isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Barış isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Barış ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçen isimlerden birisi olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, erkek ismi, üniseks isimler, kuranda geçen isimler, en güzel isimler

Barış İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Barış isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Barış isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Barışma işi. Düşmanlığın olmaması.
  2. Kötülükten, kavgalardan, savaşlardan kurtuluş,uyum, birlik, bütünlük, sukunet, sessizlik, huzur içinde yaşamak.
  3. Savaşın bittiğinin bir antlaşmayla belirtilmesinden sonraki durum.
  4. Böyle bir antlaşmadan sonra insanlık tarihindeki süreç.
  5. Uyum, karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile oluşturulan ortam.

Barış isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Barış isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Barış isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Barış isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (Örneğin; Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog