Kategoriler
Blog

Fethullah İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Fethullah ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye araştırdık. Fethullah ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Eğer Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu göreceğiz.

Fethullah İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Fethullah ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Fethullah ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Fethullah isminin anlamını, analizini ve Fethullah ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Fethullah İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Fethullah ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Fethullah isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fethullah ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Fethullah İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Fethullah isminin dini anlamı var mı yok mu diye incelediğimizde dini anlamlar içerdiğini görmekteyiz. Bu dini anlamlar ise şöyledir;

  1.  Allah’ın fethi.

Fethullah isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Fethullah isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“Fethullah İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?” için bir yanıt

16 yaşındayken bunu kafaya takmıştım.
Almanyada yaşıyoruz ve o dönemlerde her yakada fethullah gülen sohbetleri yapılıyordu.
Nerdeyse mehdiliğini ilan edecekler bu adamın diye muhabbetler oluşturuyorduk mahallenin gençleri ile..
Ben o zamanlar bir fikir üretmiştim bu isim hakkında. Abdullah= Allah’ın kulu ise madem, o halde Fethullah da= Allah’ın feth ettiği anlamına gelir, öyle ki başka birisine ait olan bir şey fethedilir. Oysaki mademki öyle yüce bir kudret sahibi Allah, yerdeki, gökteki herşeyin sahibi Allah…
Herşeyin sahibi olan Allah kimden neyi fethettide Fethullah dendi. La ilahe illallah yani bu nerdeyse tapmak üzere olduğunuz bu Amerika’daki insanın ismi dahi mantıken dine aykırı bir yalan dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog