Hüsnü İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Hüsnü İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Hüsnü ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Hüsnü ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Hüsnü isminin anlamını, analizini ve Hüsnü ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Hüsnü İsminin Anlamı ve Analizi

Peki Hüsnü ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yaptığımız incelemeler sonucunda Hüsnü isminin Kuran-ı Kerim’de geçtiğini gördük. Peki Hüsnü ismi Kuran’da hangi sure ve ayetlerde geçiyor? Yada Kuran’da geçen anlamları neler? İşte bütün bu bilgiler ve ayetlerin Arapça yazılışı, latince yazılışı ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir;

Ali İmran 14. Ayet

”Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Kadınlara, oğullara, yığınlarla altın ve gümüşe, soylu atlara, davarlara ve ekinlere karşı aşırı tutku insanlara cazip gösterilmiştir. Bunlar, dünya hayatının geçimlikleridir. Oysa asıl güzel sonuç Allah’ın yanındadır.
زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاء وَالْبَنِينَ وَالْقَنَاطِيرِ الْمُقَنطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ ذَلِكَ مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الْمَآبِ
Zuyyine lin nasi hubbuş şehevati minen nisai vel benine vel kanatiril mukantarati minez zehebi vel fıddati vel haylil musevvemeti vel en’ami vel hars, zalike metaul hayatid dunya, vallahu indehu HUSNUL MEAB.

Rad 29. Ayet

İman eden ve salihatı yapanlara ne mutlu. Dönüş yerinin en güzeli onlarındır.
الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ طُوبَى لَهُمْ وَحُسْنُ مَآبٍ
Ellezine amenu ve amilus salihati tuba lehum ve husnu meab.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen erkek isimleri

Hüsnü İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Hüsnü isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Hüsnü ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

  1. Güzel.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here