Kategoriler
Blog

Rahime İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı

Rahime ismi Kuran’da geçiyor mu diye baktık. Kuran’da varsa hangi ayetlerde geçer ve dini anlamı nedir öğreneceğiz. Ayrıca ismin ebced değeri de hesaplandı. Rahime isminin Arapça yazılışı, esması gibi önemli bilgileri de veriyoruz.

Rahime İsmi Kuran’da Geçer Mi?

Rahime ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye kapsamlı bir araştırma yaptık. Rahime ismi Kur’an-ı Kerim’de geçer mi diye bakmadan önce Rahime isminin anlamını, analizini ve Rahime ismi hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

Ayrıca bkz: Rahime İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi Rahime ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye bakalım.

Yaptığımız detaylı araştırmaların ardından Rahime isminin Kuran-ı Kerim’de hiçbir ayette geçmediğini gördük. Rahime ismi Arapça kökenli bir isimdir ancak yine de Kuran’da geçen isimlerden birisi değildir.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Rahime İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Rahime isminin dini anlamı var mı yok mu yada Kuran’da Rahime ismi geçtiği ayetlerde hangi anlamlara geliyor göz atalım;

Rahime isminin dini anlamı var mı yok mu diye incelediğimizde dini anlamlar içerdiğini görmekteyiz. Bu dini anlamlar ise şöyledir;

  1. Acıyan, acıyıp esirgeyen, merhametli. Rahim isminin kız versiyonudur.

Rahime isminin anlamlarını incelediğimiz vakit herhangi bir dini anlamı olmadığını gördük. Biz de sizlere Rahime isminin genel olarak ne anlamlara geldiğini açıklayalım.

  1. Hafif sesli, latif sözlü kız.

Rahime İsmi Caiz Mi?

Rahime ismi hem isim bakımından hem de içerdiği anlamlar bakımında hiçbir sakınca içermemektedir. Dolayısı ile bu ismi yeni doğan bebeklere vermenin yada bu ismi taşımanın hiçbir sakıncası yoktur.

Rahime İsminin Ebced Değeri

Arap alfabesinin eski sıralanışına göre her bir harfin karşılık geldiği rakamlar toplamı, o ismin ebced değerini verir. Bir ismin ebced değeri ise o isme ait gizli şifrelerin ve gizemlerin anahtarı olarak değerlendirilir. Gelecekte vuku bulacak olaylar bu ebced değeri ile ilişkilendirilir.

Peki Rahime isminin ebced değeri nedir?

  • Rahime isminin ebced değeri: 263
  • Rahime isminin Arapça yazılışı: رحيمه
  • Rahime isminin Esmâ’sı: Er-Rahim

Rahime isminin Kuran’da geçiyor diyorsanız yorum yaparak bize yazın. Biz yaptığımız incelemelerde bu ismin Kuran’daki hiçbir ayette geçmediğini gördük. Fakat yanılıyor olabiliriz. Bu yüzden Rahime isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini bize bildirin ki biz de yaptığımız hatadan dönelim.

NOT: Bir ismin Kuran-ı Kerim’de geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel bir isim olup yada olmadığını göstermez. Çünkü Kuran’da geçen nice isimler var ki Allah’ın lanetlediği insanların isimleridir (Örneğin; Firavun, Nemrut vb) . Nice isimlerde var ki cennetin ziynetidirler (Örneğin; Fatma, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

“Rahime İsmi Kuran’da Geçiyor Mu? Ebced Değeri, Dini Anlamı” için bir yanıt

Kuranda geçmiyor dediniz cuma suresine bir göz atın Ve kane bil müminine Rahime demekki geçiyormuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog