Umay İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Umay İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Umay ismi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alıyor mu diye bakmadan önce Umay isminin anlamını öğrenmek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler.

Ayrıca bkz: Umay İsminin Anlamı ve Analizi

Umay isimi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu?

Yaptığımız incelemeler sonucunda Umay isminin Kuran-ı Kerim’de yer almadığını gördük. Arapça kökenli bir isim olmayan Umay ismi, Türkçe kökenli bir isimdir. Bu nedenle Kuran’da geçme ihtimali de bulunmuyor.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Umay İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Umay ismini kontrol ettiğimizde dini açıdan herhangi bir anlamı olmadığını gördük. Umay isminin genel olarak anlamları ise aşağıdaki gibidir;

  1. Orhun Yazıtları´nda geçen, çocukları ve hayvan yavrularını koruduğuna inanılan kadın Tanrı.
  2. Umay, Türk mitolojisinde doğum ve bereketin sembolü olan en önemli tanrıçanın adıdır. Omay, Imay, Ubay, Humay olarak da anılır.
  3. Devlet kuşu.

Eğer bizim yanıldığımızı düşünüyorsanız ve Umay isminin Kuran’da geçtiğini düşünüyorsanız, bize Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bildirin, bizde yanlışımızı düzelterek yazıyı yeniden güncelleyelim.

NOT: Umay isminin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi bu ismin güzel isim yada kötü isim olduğunu göstermez. Örneğin Hüseyin ve Zeynep ismi Kuran’da geçmez ancak çok güzel isimlerdir. Örneğin Firavun ve Nemrut gibi isimler Kuran’da geçer ama çok kötü isimlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here