Kategoriler
Blog Kuran'da Geçen İsimler

Umay İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Umay ismi Kuran’da var mı yok mu diye merak edenler için araştırdık. Umay isminin Kuran’daki anlamını ve dini anlamını detaylı bir şekilde inceliyoruz. Kuran-ı Kerim’de Umay isminin hangi sure ve ayetlerde geçtiğini öğrenelim.

Umay İsminin Kuran’da Geçtiği Ayetler

Umay ismi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yer alıyor mu diye bakmadan önce Umay isminin anlamını öğrenmek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler.

Ayrıca bkz: Umay İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Umay isimi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu?

Yaptığımız incelemeler sonucunda Umay isminin Kuran-ı Kerim’de yer almadığını gördük. Arapça kökenli bir isim olmayan Umay ismi, Türkçe kökenli bir isimdir. Bu nedenle Kuran’da geçme ihtimali de bulunmuyor.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

Umay İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Umay ismini kontrol ettiğimizde dini açıdan herhangi bir anlamı olmadığını gördük. Umay isminin genel olarak anlamları ise aşağıdaki gibidir;

  1. Orhun Yazıtları´nda geçen, çocukları ve hayvan yavrularını koruduğuna inanılan kadın Tanrı.
  2. Umay, Türk mitolojisinde doğum ve bereketin sembolü olan en önemli tanrıçanın adıdır. Omay, Imay, Ubay, Humay olarak da anılır.
  3. Devlet kuşu.

Eğer bizim yanıldığımızı düşünüyorsanız ve Umay isminin Kuran’da geçtiğini düşünüyorsanız, bize Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bildirin, bizde yanlışımızı düzelterek yazıyı yeniden güncelleyelim.

NOT: Umay isminin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi bu ismin güzel isim yada kötü isim olduğunu göstermez. Örneğin Hüseyin ve Zeynep ismi Kuran’da geçmez ancak çok güzel isimlerdir. Örneğin Firavun ve Nemrut gibi isimler Kuran’da geçer ama çok kötü isimlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog