Ümit İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Ümit İsmi Kuran’da Var Mı?

Ümit ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Ümit isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Ümit ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Ümit İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Ümit isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Ümit isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Ümit ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kız ismi, erkek ismi, üniseks isimler, kuranda geçen isimler, en güzel isimler

Ümit İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Ümit isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Ümit isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Umut. Ummaktan doğan güven duygusu.

Ümit isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Ümit isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Ümit isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Ümit isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here