Kategoriler
Blog

Alp İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

Alp ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Alp ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Alp ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Alp İsmi Kuran’da Var Mı?

Alp ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Alp isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Alp ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Alp İsminin Anlamı ve Analizi

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi gelelim Alp isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Alp isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Alp ismi Arapça kökenli değil, Türkçe kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen erkek isimleri

Alp İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Alp isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Alp isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Yiğit, kahraman, cesur, bahadır kimse.
  2. Eski Türklerde kullanılan bir unvan.

Alp isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Alp isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Alp isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Alp isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsminin Anlamı Ne Blog