Azad İsmi Kuran’da Geçiyor Mu?

0

Azad ismi Kuran’da geçiyor mu geçmiyor mu diye inceledik. Azad ismi Kuran’da geçiyorsa hangi ayetlerde geçtiğini ve anlamlarını sıralayacağız. Azad ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa dini anlamı var mı yok mu bakacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Azad İsmi Kuran’da Var Mı?

Azad ismi İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu geçmiyor mu diye bakacağız. Ancak öncesinde Azad isminin anlamını, ayrıntılı analizini ve Azad ismi hakkında ilginç bilgileri öğrenmek isteyenler için aşağıdaki linki paylaşalım.

Ayrıca bkz: Azad İsminin Anlamı ve Analizi

Şimdi gelelim Azad isminin Kuran’da geçip geçmediğine;

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Azad isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Azad ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isim olduğu için Kuran’da geçmesi de söz konusu olamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Kur’an-ı Kerim’de Geçen İsimler

kuranda geçen isimler, isim, isminin anlamı ne, kız isimleri, kuranda geçen erkek isimleri

Sponsorlu Bağlantılar

Azad İsminin Dini Anlamı Var Mı?

Azad isminin anlamlarına baktığımızda herhangi bir dini anlam içermediğini gördük. O zaman Azad isminin genel olarak anlamının ne olduğuna göz atalım;

  1. Kurtulmuş, serbest, özgür.
  2. Kimseye bağımlı olmayan.
  3. Müberra.

Azad isminin Kuran’daki ayetlerin herhangi birisinde geçtiğini düşünüyorsanız ve bizim yanıldığımıza inanıyorsanız bizi uyarmalısınız. Azad isminin Kuran’da hangi Sure ve Ayette geçtiğini yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Biz de tekrar kontrol ettikten sonra yazıyı güncelleriz.

NOT: Azad isminin güzel bir isim olması yada kötü bir isim olması, Azad isminin Kuran’da geçip geçmemesi ile alakalı değildir. Nice kötü isimler var ki Kuran’da geçer (örneğin Firavun, Nemrut vb) ve nice güzel isimler var ki Kuran’da geçmez (örneğin Fatma, Hasan, Hüseyin vb.).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here